Prawo ROD

1.

 

Rodzinny Ogród Działkowy im. T. Kościuszki w Płocku jest Stowarzyszeniem Ogrodowym - podstawową jednostką organizacyjną Polskiego Związku Działkowców utworzoną przez członków zwyczajnych tego ROD działającego według zasad określonych w Rozdziale VI Statutu PZD.

Jest to podstawowy akt prawny Polskiego Związku Działkowców  uchwalony przez XII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniu 2 lipca 2015 roku ze zmianami wprowadzonymi przez XIII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniu 9 grudnia 2017 roku, zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 23 lutego 2018 roku.

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (PDF)

 

2.

 

Od 01.01.2019 r. Stowarzyszenia Ogrodowe obowiązuje znowelizowany Regulamin ROD, który jest zbiorem przepisów obowiązujących wszystkie osoby przebywające na terenie ROD.

REGULAMIN ROD (PDF)

 

3.

 

Interpretacja przepisu regulującego zasady wjazdu na teren ROD pojazdów mechanicznych i ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Wjazd na teren ROD – ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Co do zasady na teren ROD nie wolno wjeżdżać pojazdami mechanicznymi, chyba że zgodę wyrazi walne zebranie ROD. Taka zasada zawarta jest w § 68 pkt 6 regulaminu ROD.

Są jednak 2 wyjątki: wjazd pojazdów dowożących do działki nawozy, materiały budowlane itp. na zasadach określonych przez zarząd ROD (§ 69 regulaminu ROD) oraz wjazd na teren ROD osób niepełnosprawnych ruchowo (§ 70 regulaminu ROD). Z tego uprawnienia skorzystać mogą wyłącznie osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika, posiadające jednocześnie trudności w samodzielnym poruszaniu się. Kolejnym warunkiem, który musi spełnić , która chce korzystać z uprawnienia jest wyposażenie działki w miejsce postojowe, co jest istotne , bowiem pojazd, którym wjeżdża na teren ROD nie może w żaden sposób wpływać na drożność ciągów komunikacyjnych w ogrodzie.

Należy pamiętać również, że choć prawo do wjazdu na teren ROD ma również pojazd dowożący osobę niepełnosprawną do działki, może wjechać on tylko wtedy, gdy rzeczywiście znajduje się w nim osoba niepełnosprawna. Członkowie rodziny takiej osoby nie mogą wykorzystywać posiadanego przez nią prawa, a co z tym idzie przyznanego jej klucza do bramy i wjeżdżać na teren ogrodu w innych celach. Formalności związane z umożliwieniem wjazdu na teren ogrodu należy dopełnić w zarządzie ROD, składając stosowny wniosek oraz okazując do wglądu zarządu ROD orzeczenie o niepełnosprawności.

Kwestia wjazdu na teren ROD osób niepełnosprawnych jest drażliwym tematem w ROD. Zarówno działkowcy jak i zarządy ROD interweniują w organach wyższych, przedstawiając swoje racje. Działkowcy, którzy posiadają orzeczenie lekarza orzecznika często wydają się  nie uwzględniać odległości własnej działki od bramy wjazdowej,stanu alei ogrodowych oraz swoich możliwości fizycznych, ponad wszystko stawiając realizację swojego uprawnienia. Zarządy natomiast czasem zbyt rygorystycznie podchodzą do umożliwiania nieskrępowanego wjazdu na teren ROD, mając na uwadze dobro innych działkowców, nadużywanie uprawnień przez osoby niepełnosprawne oraz przeznaczenie ROD.”

Źródło: Krajowa Rada Polskiego Związku  Działkowców, „Zielona Rzeczpospolita”, Lato 2021

 

4.

 

Opłaty ogrodowe.

Uchwałą Walnego Zebrania Sprawozdawczego z dnia 17.07.2021 r. na 2021 rok ustalono następujące, obowiązkowe opłaty ogrodowe:

 

Za 1 m2 od powierzchni użytkowej działki 0,55 zł
Opłata ogrodowa wodna od działki 15 zł
Opłata ogrodowa energetyczna od działki 15 zł
Opłata za wywóz śmieci od działki 45 zł
Składka członkowska 6 zł
Opłata inwestycyjna na rok 2021 r. od działki 30 zł